zaneta.oleksik@wp.pl | +48 509 436 246 | + 48 509 418 357
Botanika lawendy

Botanika lawendy

Kraina Bylin

1.WYSOKOŚĆ LAWENDY

Względem wysokości lawendę możemy podzielić na 4 grupy:

  • małe, osiągające 50 cm z kwitnieniem
  • średnie, osiągające 70 cm z kwitnieniem
  • średniowysokie, sięgające do 80 cm z kwitnieniem
  • wysokie, od 80 cm do 1m z kwitnieniem

Należy pamiętać, że lawendę powinno przycinać się przynajmniej raz do roku, aby nie doprowadzić do jej wypiętrzenia i nadmiernego zdrewnienia.

2.KOLOR LIŚCI

Biorąc pod uwagę lawendę wąskolistną i pośrednią, początkowo ich liście mają kolor zielony, jako że młode przyrosty nie są pokryte tak mocno kutnerem. Starzejąc się nabierają bardziej srebrzystego koloru, ponieważ produkowane jest więcej szarego nalotu.

Ogólnie rzecz biorąc, liście lawendy przybierają różne odcienie zieleni i szarości. Są zimozielone.

3. KSZTAŁT LIŚCI

Większość lawend posiada wąskolancetowate do równowąskich liście, u niektórych występują pierzaste lub podwójnie pierzaste. Ich brzegi są na ogół podwinięte, całe i gładkie, choć zdarzają się także ząbkowane.

4. DŁUGOŚĆ ŁODYGI

Długość łodygi u lawendy bywa bardzo różna, w zależności od gatunku i odmiany, np.:

  • krótkie łodygi – L. angustifolia ‘Susan Belsinger’, L. angustifolia ‘Lady’ (6-13cm)
  • średnie łodygi – L. angustifolia ‘Alba’ (12-18 cm)
  • długie łodygi – L. x intermedia ‘Grey Hedge’ (16-28 cm)

Powyższe rozmiary dotyczą jednak kategorii LAVANDULA (lawendy angielska) i zmienią się całkowicie gdy weźmiemy pod uwagę kategorię STOECHAS (lawenda francuska), gdzie rozmiar 12-18 cm zalicza się do wysokich łodyg.

5. BOCZNE ŁODYGI, ROZGAŁĘZIENIA

Boczne rozgałęzienia występują u wszystkich lawend, niemniej jednak ich częstotliwość bywa inna u różnych gatunków i odmian, tak samo jak długość bocznych łodyg. U niektórych gatunków rozgałęzienia występują naturalnie, wewnątrz kępy, a u innych w miejscu zeszłorocznego cięcia.

Równie ważną cechą jest występowanie rozgałęzień na głównej łodydze. Rozgałęzienia te mogą mieć różną długość i w zależności od gatunki i odmiany, zakończone mogą być w pełni uformowanym małym kwiatostanem (u L. x intermedia) lub pojedynczymi kwiatkami w grupach po trzy, cztery umiejscowionymi po oby stronach łodygi (u L. angustifolia). Na łodydze może występować wiele rozgałęzień.

6. KWIATOSTAN LAWENDY

Kwiatostan lawendy składa się z małych zebranych w nibyokółki kwiatów, które ułożone są na tym samym poziomie wokół łodygi. Ułożenie nibyokółków decyduje o długości i kształcie kwiatostanu, który może być poprzerywany z równymi, bądź nierównymi lukami pomiędzy nibyokółkami lub zbity z niewielkimi przerwami pomiędzy nibyokółkami.

Pojedynczy kwiat lawendy zbudowany jest z kielicha i korony. Siwo-fioletowy kielich jest żebrowany, cylindryczny, 5-działkowy i owłosiony. Korona jest dwuwargowa, składająca się z 5 płatków, 2 u góry i 3 na dole. W zależności od odmiany kolor korony przybiera różne barwy, od bieli poprzez odcienie różu i fioletu.

7. KSZTAŁT KWIATOSTANU

Kształt kwiatostanu może być naprawdę różny, w zależności od gatunku i odmiany. Trudno dokładnie określić wszystkie formy, jakie przybierają kwiatostany lawendy, niemniej jednak wyróżnić można sześć z nich:

  • wąskostożkowy, np. L. x intermedia ‘Grappenhall’
  • szerokostożkowy, np. L. x intermedia ‘Super’
  • stożkowy, z przyciętym dołem i górą, np. L. x intermedia ‘Hidcote Giant’
  • cylindryczny, np. L. angustifolia ‘Pacific Pink’, L. angustifolia ‘Hidcote’
  • wrzecionowaty, np. L. angustifolia ‘Munstead’
  • wrzecionowato-stożkowy, np. L. angustifolia ‘Mausen Dwarf’, L. x intermedia ‘Yuulong’

8. PODSADKI

Wszystkie gatunki i odmiany lawendy posiadają podsadki, które są przekształconymi ochronnymi listkami z kąta których wyrasta kwiatostan. Podsadki mogą przybierać różne kształty, długości i szerokości.

W kategorii STOECHAS i DENTATA oprócz podsadek umiejscowionych naprzeciwko pączków, spotykamy także bardzo charakterystyczny pęczek podsadek na końcu kwiatostanu. Kształt i rozmiar tych podsadek bywa różny, podobnie jak i kolory, poczynając od bieli poprzez róż do fioletu.